Poradna: Proč se mi nikdo neozývá, když projevím zájem o vypsanou pracovní pozici?

Dobrý den,
prosím o radu. Už několik měsíců odpovídám na nabídky práce a myslím si, že můj životopis i motivační dopis jsou v pořádku. Ale nikdo se mi nikdy neozve.
Co ještě mohu udělat pro to, abych zvýšil šanci, že mi odpovědí?
S pozdravem
XY

Vážený XY,
Mít profesionálně sepsaný životopis je výhoda oproti jiným uchazečům, ale další cestou, jak zlepšit svoje šance na trhu práce, je networking.
Místo toho, abyste jen e-mailem rozesílal životopisy, doporučuji účastnit se smysluplné konverzace pokaždé, když je příležitost, a setkávat se s co největším počtem lidí. Nemějte obavy, je to snazší, než to vypadá.

Začněte tím, že si ujasníte, v jakém oboru či pro jaké společnosti byste rád pracoval, a zjistěte si, kde je možné na lidi z vámi zvoleného perimetru narazit.
Chcete pracovat například v marketingu nějaké společnosti zabývající se technologiemi? Vyhledejte si, zda je možné zúčastnit se nějakých relevantních společenských akcí nebo konferencí. U většiny oborových konferencí je znám předem seznam přednášejících i sponzorujících společností, což vám může pomoci odhadnout, která z nich by se nejlépe hodila k networkingu pro vaše účely.
Různé naplánované akce lze také vyhledávat online na webových stránkách relevantních profesních organizací. Nebo prostě zkuste googlit!

Když začnete s networkingem, brzy se budete bavit o svých pracovních plánech, silných stránkách a schopnostech, které můžete firmám nabídnout. Tyto rozhovory mohou často vést k pracovnímu pohovoru nebo navázání dalších užitečných kontaktů. A navíc, budete se seznamovat s živoucími bytostmi místo toho, abyste osamoceně seděl před počítačem a cítil se frustrovaný kvůli absenci odpovědí ve vaší e-mailové schránce.
Existují tisíce strategií při hledání práce, které můžete využít, ale jedno mají společné – je třeba budovat si síť užitečných kontaktů. Když se tomuto budete věnovat, nové příležitosti se vám zjeví v ten nejméně očekávaný okamžik – a snad tak zatočí s nepříjemnými pocity, které zažíváte, když marně čekáte na odpověď na zaslaný životopis. Hodně štěstí!

Komentáře

Přidat komentář