Kouzelná věta, díky které si můžete vyjednat vyšší plat

Vyjednávání může nahánět strach. Bavit se o finančních záležitostech je samo o sobě trapné, a ve chvíli, kdy bychom si měli říci o vyšší plat, se většina z nás cítí vyloženě nepříjemně.
Jedním z faktorů, kvůli kterým se nejeden uchazeč o práci při vyjednávání výše platu propadá hanbou, je předpoklad, že se nejedná o win-win situaci. Domnívá se, že ze svého požadavku bude těžit jen on, a to v něm vzbuzuje divný pocit.
Jak tedy docílit toho, aby se obě strany cítily být vítězi, když celá situace působí na první pohled tak, že jediný prospěch bude mít osoba žádající o více peněz?
Nedávno jsem se účastnila akce pořádané jednou velmi upřímnou náborářkou, která na každou otázku z publika ohledně hledání práce odpovídala co nejotevřeněji a nejdůkladněji – a že se nejednalo o jednoduché otázky, zvláště právě z oblasti vyjednávání. Tím nejzajímavějším názorem, který zazněl, bylo to, že ve skutečnosti uchazeči o práci mají během vyjednávání o výši platu co nabídnout (a je to až neuvěřitelně samozřejmé): Akceptovat bez zbytečných odkladů nabízenou pozici.
Vžijte se do role personalisty: V okamžiku, kdy ve vás našel perfektního uchazeče a předložil vám nabídku, touží jedině po tom, abyste na ni kývli. To by totiž znamenalo, že má splněno! Když si toto uvědomíte, stačí už jen zahájit vyjednávání o zvýšení nabízeného platu pomocí následujících zázračných slov: V podpisu této nabídky mi momentálně brání pouze…
Pokud začnete vyjednávat s tímto úhlem pohledu, máte personalistu na své straně. On chce, abyste na nabídku kývli, vy chcete trochu vyšší plat nebo flexibilnější pracovní dobu – ať už je to cokoli, je to i v zájmu druhé strany. Pokud se vaše požadavky zdají realizovatelné, tak věta, kterou jste právě vyslovili, zní personalistovi skoro jako rajská hudba.
Až se budete příště připravovat na vyjednávání podmínek konkrétní nabídky práce, schválně to vyzkoušejte! Ujistěte se, že jste skutečně ochotni nabídku přijmout, pokud budou vaše požadavky splněny, a pak se pobavte s personalistou. Dejte mu na srozuměnou, že jste nabízenou pracovní příležitostí nadšeni, ale že máte problém s jedním či dvěma detaily učiněné nabídky. Poté vyslovte výše uvedená zázračná slova a uvidíte, co se stane. Pokud se vám podaří dostat personalistu na svou stranu, půlku bitvy máte vyhranou.

Komentáře

Přidat komentář