Jak si vyjednat vyšší plat či povýšení

Dobře se připravte, buďte si vědomi své ceny a nevzdávejte se naděje, radí experti

Naučte se zvládat odmítnutí
Odmítnutí našich požadavků nám je nepříjemné, ale bohužel je běžnou součástí procesu vyjednávání vyššího platu či lepšího pracovního zařazení. „Vůči odmítnutí máme vrozenou averzi,“ říká Jo Wimble-Groves, motivační řečník a odbornice na vedení lidí. „Když člověk často dostává zamítavou odpověď během diskuze o výši platu, může to pro něj být velmi náročné a demotivující – a to až do té míry, že spousta lidí se takové konverzaci rovnou raději vyhne.“
„Jedním z důvodů, proč může toto odmítnutí podrývat naše sebevědomí, je ten, že naše společnost má tendenci hodnotit úspěšnost či neúspěšnost kariéry čistě dle výše příjmů,“ objasňuje Hannah Morton-Hedges, kariérní poradkyně a majitelka Momentum Careers Advice. „Výše platu tak přímo ovlivňuje, jak vnímáme svou vlastní hodnotu.“
„Čas od času se pochvalte. Netvařte se při tom namyšleně, ale snažte se působit sebevědomě a rozhodně.“
Rebecca Hourston
Jakmile pochopíme příčinu svých obav, je pro nás jednodušší se s odmítnutím naučit pracovat, což nakonec může vyústit v to, že se nám v budoucnu podaří dosáhnout svého.  „Lidem, kteří si jdou cílevědomě za svým, se nestává, že by se cítili ublížení nebo byli zklamaní odpovědí „ne“ nebo „ještě ne“ na svou žádost,“ vysvětluje Farnoosh Brock, koučka pracující s lídry a zakladatelka blogu Prolific Living (doslova přeloženo Plodný život).

Buďte si vědomi své ceny
Když spekulujete o tom, o jak velké zvýšení platu si říci, budou se vám hodit informace o alespoň přibližné výši platu vašich kolegů a lidí pracujících na obdobné pozici v jiných společnostech.
Je jasné, že jakmile dojde na výši platu, všichni začnou mlžit. Ale jak ujišťuje Michael Newman, partner v oddělení pro zaměstnání a diskriminaci v Leigh Day Solicitors, máte právo se svého zaměstnavatele přímo zeptat. „Informace o výši platu jsou sice důvěrné, ale je nezákonné, pokud zaměstnavatel brání zaměstnanci v informované diskuzi o výši platu, pokud je podezření, že platový rozdíl je zapříčiněný diskriminací kvůli pohlaví či kvůli jinému diskriminačnímu faktoru.“

Nacvičte si svou řeč
Známé lidové rčení „Líná huba, holé neštěstí“ samozřejmě platí i v případě, že chcete dosáhnout vyššího platu či povýšení. Ale to neznamená, že byste měli přednést svou žádost jen tak mezi dveřmi. Vyplatí se, když se na rozhovor se svým šéfem důkladně připravíte.
Dobře se rozmyslete, co chcete říci, a pro svá tvrzení si připravte důkazy a konkrétní příklady. Poté si svůj projev nacvičte. Donad Asher, autor věnující se kariérnímu růstu a vyššímu vzdělávání, doporučuje, abyste se nazpaměť naučili pár vět, které by se vám během rozhovoru mohly hodit. Jeho vůbec nejoblíbenější je tato: „Udělal jsem si malý průzkum ohledně tohoto typu pozice, porovnal své dovednosti s požadavky u jiných společností a nepříjemně mě překvapilo nízké ohodnocení, které mi naše společnost nabízí v porovnání s ostatními. Co s tím můžeme udělat?“ Dáte tak najevo, že chybu vidíte na straně společnosti, ne svého šéfa, a že jste ochotní společně hledat vhodné řešení.

Poukazujte na své pracovní zásluhy
Nečekejte na roční hodnoticí pohovor, abyste se před šéfem pochlubili svými pracovními úspěchy. Poukazujte na své schopnosti průběžně po celý rok. Když pak budete žádat o zvýšení platu, nebude to působit jako blesk z čistého nebe, radí Rebecca Hourston, výkonná ředitelka kariérní poradny Talking Talent.
„Čas od času se pochvalte. Netvařte se při tom namyšleně, ale snažte se působit sebevědomě a rozhodně, ve stylu‚ tento týden jsem zase odvedl pěkný kus práce‘. Když to budete dělat průběžně, váš požadavek na zvýšení platu se vám bude mnohem snadněji obhajovat,“ upřesňuje.

Nevzdávejte se ani v dobách krize
V dobách nejisté ekonomické situace má hodně zaměstnanců, zvláště ve veřejném sektoru, pocit, že nemá cenu vyjednávat, protože platy jsou zmrazené a ekonomická situace trhu práce nepřeje.
Podle Natalie Reynolds, zakladatelky a výkonné manažerky konzultantské agentury Advantage Spring, se ale ani tehdy nemusíte úplně vzdávat a můžete zvážit jiné než platové aspekty, ve kterých byste si mohli vyjednat lepší podmínky, jako např. flexibilní pracovní doba nebo neplacená dovolená. „Některým z našich klientů se podařilo domluvit si pro ně výhodnější začátek či konec pracovní doby anebo vyšší podíl tzv. home office a bylo to pro ně mnohem přínosnější než pár set liber navíc,“ doplňuje.
Určitě také stojí za to pokusit se získat lepší pracovní pozici, navzdory tomu, že si tím nepomůžete platově, prozrazuje Asher. „Přebírejte kompetence kolegů, kteří odcházejí, a získejte nové dovednosti a zkušenosti. Až se ekonomická situace stabilizuje, řekněte si o vyšší finanční ohodnocení. Pokud zaměstnavatel nenavýší váš plat tak, aby odpovídal vyšší míře odpovědnosti či výkonnosti na vaší nové pozici – a většina tak opravdu neučiní – , můžete se poohlížet po nové práci. Právě nabyté zkušenosti a vyšší pracovní zařazení vám budou nápomocny,“ uvádí.
Také není na škodu vědět, kdo v případě vašeho zaměstnavatele rozhoduje o rozpočtu, říká Michael Newman, partner v oddělení pro zaměstnání a diskriminaci v Leigh Day Solicitors. „Ve veřejném sektoru stojí za zmrazením platů často rozhodnutí učiněné na celostátní úrovni. V tom případě se jeví jako nejrozumnější přidat se k odborové organizaci a tím zvýšit své vyjednávací možnosti,“ uzavírá.

Článek byl převzat z webu The Muse

Komentáře

Přidat komentář