Jak (ne)přijít na poslední chvíli o pracovní nabídku

Jak nepřijít na poslední chvíli o pracovní nabídku

Vážená Liz,
tento měsíc jsem absolvovala dva úžasné pohovory v jedné firmě („ABC Plastics“). Řekli mi, že by mi rádi nabídli pracovní pozici.
Minulý týden mi volal jejich viceprezident a mluvili jsme spolu o nabízených finančních podmínkách, zacházeli jsme do velkých detailů, což bylo fajn. Řešili jsme základní plat, bonusy, dlouhodobé benefity, služební vůz a dalších šest až osm položek.
Po tomto rozhovoru mi viceprezident zaslal e-mail, ve kterém shrnul, na čem jsme se domluvili během naší telefonické konverzace.
Zároveň mě poprosil, abych mu odepsala, zda všechny body konverzace zachytil správně a zda souhlasím s nabízenými podmínkami.
O víkendu jsem mu e-mailem odpověděla, že vše souhlasí a že nabízené podmínky jsou za mě v pořádku.
Byla jsem nadšená.
Včera mi zavolala personalistka z ABC Plastics a potvrdila mi, že připravují návrh smlouvy. Řekla jsem jí, že jsem nadšená z této příležitosti a těším se, až nastoupím. Ptala se mě, jestli mám ještě nějaké otázky.
A já odpověděla: „Mám jen jeden dotaz. Můj současný zaměstnavatel za mě platí splátky školného. Pokud dám výpověď během dvouleté lhůty – a nyní jsem v polovině, budu mu muset tyto splátky školného vrátit. Zajímalo by mě proto, jestli by mi ABC Plastics mohlo pomoci s částečným uhrazením těchto nákladů.“
Personalistka odpověděla, že se to pokusí zjistit. Překvapilo mě, že se ani nezeptala, kolik peněz budu svému aktuálnímu zaměstnavateli dlužit, ale nezajímala se o to a ani mi nedala šanci, abych jí to řekla. Není to žádná závratná částka, budu jim muset vrátit jen 1200 dolarů, ale i tak jsem si říkala, že se u ABC Plastics zeptám, zda by mi s úhradou této částky nepomohli.
Dnes mi ta personalistka volala zpět a říkala, že je moje žádost „velmi znepokojila“. Mají pocit, že jsem s požadavkem na extra bonus, který je mimo podmínky diskutované s viceprezidentem, měla přijít dříve.
Když jsem o finančních podmínkách mluvila s viceprezidentem, úplně jsem na splátky školného zapomněla. Prostě jsem na to nemyslela.
A teď dokonce váhají, zda nemají svoji nabídku stáhnout úplně. Není to trochu extrémní řešení?
Děkuji, Liz.
S přátelským pozdravem
Hope

Milá Hope,
pokud není ABC Plastics nějakou malinkou společností, jeho vedení pravděpodobně nemá ve zvyku se osobně angažovat ve výběrovém řízení na pracovníky na nižších postech – a zcela určitě jim nevolají, aby s nimi detailně pohovořili o nabízených podmínkách. Skutečnost, že se do Tvého náboru zapojil sám viceprezident společnosti, svědčí o tom, že jsi aspirovala na poměrně vysokou pozici.
A navíc předpokládám, že Ti nevolal jen tak zčista jasna, ale že byl tento hovor dopředu naplánovaný. V okamžiku, kdy Ti přišla pozvánka s termínem telefonátu, sis měla uvědomit, že si musíš v klidu promyslet, co všechno Ti nabízí současný zaměstnavatel a co budeš požadovat od zaměstnavatele potenciálního.
Zapomněla jsi na položku, které není zrovna nevýznamná. Bylo velkou chybou něco takového opomenout a následně požadovat po personalistce, aby zjistila, zda Ti společnost může poskytnout ještě další bonus nad rámec podmínek, které jsi chvíli před tím odsouhlasila.
Není divu, že takovýto chybný krok vzbudí u leckterého manažera pochyby ohledně toho, zda Tě najmout.
Udělala jsi chybu a nepřiznala ji. Neuznala jsi před personalistkou ani viceprezidentem, že jsi o takovýto extra bonus měla požádat během rozhovoru, který byl naplánován právě za účelem dohodnutí detailů finančních podmínek.
Ať už nakonec práci u ABC Plastics získáš nebo ne, bude pro Tebe tato situace cennou zkušeností a něco Ti přinese. Už nikdy nebudeš chtít projednávat finanční podmínky budoucího zaměstnání, aniž by ses na takovýto rozhovor důkladně předem připravila.
Budeš v pohodě, ať to s Tvou prací u ABC Plastics dopadne tak či onak. Stane se, co se má stát – a Ty z toho vyjdeš s poznatkem, že člověk se stále něčemu učí.
S úctou
Liz

Liz Ryan je výkonnou ředitelkou a zakladatelkou společnosti Human Workplace a autorkou knihy Reinvention Roadmap. Můžete ji sledovat na LinkedInu či číst její sloupky v časopisu Forbes.

Odkaz na původní článek

Komentáře

Přidat komentář