Jak odpovědět na otázku ‚Jaká je aktuální výše vašeho platu?‘

Milá Liz,

při hledání práce jsem narazil na jeden problém. Mám štěstí, náboráři mi volají celkem často – znám lidi, kterým se vůbec nikdo neozval, mě kontaktují několikrát měsíčně. (Myslím, že je to tím, že mám velmi dobrý profil na LinkedInu a také že jsem pracoval v několika významných společnostech.)

Zatím se tedy spoléhám při hledání nového místa na náboráře, kteří mi sami zajišťují pozvání na pracovní pohovory, a vychází to dobře, kontaktují mě opakovaně.

Teď tedy k tomu problému: Jakmile mi nějaký náborář zavolá, okamžitě se mě ptá na podrobnosti ohledně mého platu.

Jedním z důvodů, proč hledám novou práci, je právě nespokojenost s výší mého příjmu! Proto jim nechci říkat, kolik zrovna vydělávám, protože ze zkušenosti vím, že jakmile budou tuto informaci mít, potenciální zaměstnavatel mi nabídne v lepším případě 10% navýšení. Na současné pozici si připadám hrubě platově podhodnocen a nechci, abych se podobně cítil i v novém zaměstnání.

Jak mám náborářovi zdvořile odvětit, že mu po tom nic není, když se mě na aktuální výši platu zeptá?

Děkuji.
Ciaran

Vážený Ciarane,

mou první radou je, abyste změnil svůj postup při hledání nové práce.

Je skvělé, že vás náboráři kontaktují, ale je to jen jeden z možných způsobů, jakým se dostat k novému zaměstnání. Existují i další, které by mohly být ve vašem případě mnohem efektivnější.

Pokud si např. vytvoříte seznam zaměstnavatelů, pro které byste rád pracoval, a zkontaktujete HR manažera každé z těchto společností, máte hledání nového místa plně pod svou kontrolou a nejste závislý na nikom dalším.

Budete přesně vědět, co a jakým způsobem jim říkáte. A to je mnohem lepší výchozí pozice, než čekat u telefonu, až se vám ozve nějaký náborář.

Hledání práce je svým způsobem marketingový projekt a nabízeným produktem jste právě vy! A tento produkt musíte umět co nejlépe prodat.

Především musíte umět odpovědět na otázku, proč by měli zaměstnat právě vás. Vždycky je těžší vysvětlit někomu zvenčí, jako je náborář, co přesně děláte a proč jste v tom dobrý, než si o tom promluvit přímo se svým potenciálním šéfem, respektive se šéfem lidských zdrojů ve firmě, pro kterou byste rád pracoval.

Je nejvyšší čas, abyste dostal proces hledání práce plně pod svou kontrolu a nenechával to na nějakém náboráři.

A když už chcete spolupracovat s náboráři, rozhodně se nepokoušejte být v kontaktu se všemi ve svém regionu. Mnohem lepší cestou je si náboráře, kteří se vám ozvou, trochu proklepnout a vybrat si jednoho či dva, se kterými budete spolupracovat.

Zvolte si takové, kterým věříte a ze kterých máte dobrý pocit. Může se stát, že s nimi budete spolupracovat několik let nebo dokonce desetiletí. Znám lidi, kteří měli „svého“ náboráře třeba 25 let!

Dobří náboráři dbají mnohem více na to, aby si s vámi vytvořili kvalitní dlouhodobý vztah než na to, aby vám co nejdříve dohodili nějakou práci, která vám ani příliš nebude sedět nebo vás nikam neposune.

Jedním ze způsobů, jak si náboráře, kteří vás kontaktují, otestovat, je zkusit si s nimi nastavit určité hranice. Níže uvádím příklad konverzace, která se může odehrát, když přijde dotaz na aktuální výši vašeho platu:

Náborář: Ciarane, jak jste na tom ve svém stávajícím zaměstnání s platem?

Vy: Zrovna hledám práci, proto spolu také teď mluvíme. Cílím na pozice, kde nabízejí kolem 95 000 dolarů ročně. Pohybuje se pozice, kvůli které mi voláte, v tomto pásmu?

Náborář: Pracuji momentálně na několika různých nabídkách a vy byste připadal v úvahu u více z nich. Proto bych potřeboval znát výši vašeho platu.

Vy: Díky za informaci. I já jsem v kontaktu s více náboráři a zaměstnavateli a co se týče informací ohledně mého aktuálního platu i mých platových požadavků na potenciálního zaměstnavatele, říkám rovnou následující: Zaměstnavatelé, se kterými jednáte, mi také nesdělí, kolik platí svým zaměstnancům, a stejně tak ani já tuto informaci neposkytnu jim či vám. Chci, aby bylo mezi námi v tomto ohledu jasno, a neztráceli jsme případně čas.

Náborář: Vážně? Všichni mí klienti z řad zaměstnavatelů budou chtít vědět, kolik na své současné pozici berete, a někteří budou dokonce chtít vidět potvrzení zaměstnavatele o výši příjmu jako důkaz, že vyděláváte opravdu tolik, kolik jste uvedl.

Vy: To je zajímavé, nicméně já nemám zájem pracovat pro někoho, kdo není schopen odhadnout hodnotu potenciálního zaměstnance, aniž by věděl, kolik mu platí nějaká úplně jiná firma. Informace ohledně platu považuji za privátní záležitost, včetně aktuální výše svého platu a platu na předchozích pozicích. Pokud vaši klienti z řad zaměstnavatelů na této informaci trvají, nepokládám je za pro sebe vhodné zaměstnavatele.

Náborář: Vidím, že v tom máte jasno. Můžete mi alespoň nastínit, o jaké sumě se přibližně bavíme?

Vy: Jak jsem říkal, je to moje soukromá věc, stejně tak jako je soukromou věcí výplatní listina vašich klientů. Pokud ale některý z nich usoudí, že stojím za těch alespoň 95 000 dolarů ročně, můžeme se začít bavit.

Náborář: Dobře, uvidíme, co se s tím dá dělat.

Svět se rychle mění, Ciarane. Z probíhajících změn ve vztahu zaměstnanců a zaměstnavatelů budou těžit ti lidé, kteří si umí stát za svým, ne ti, kdo se krčí před náboráři a zaměstnavateli a ochotně kývnou na první nabídku.

Hodně žadatelů o práci si myslí, že všechny společnosti na světě budou trvat na informaci ohledně výše platu, protože jim náboráři (jak externí, tak interní) i lidi z HR oddělení tvrdí, že to tak je.

Nejsou schopni pochopit, že i když v rámci standardního přijímacího procesu, na kterém pracovníci z HR oddělení a náboráři často tak lpějí, se bez prozrazení této informace neobejdou, HR manažer, který o vás opravdu stojí, prostě svým podřízeným sdělí: „Přijmeme Ciarana, i když nemáme informace o jeho platu. Dáme mu těch 95 000 dolarů ročně a šmitec.“

HR manažer, který je přesvědčen o tom, že se vaše schopnosti budou firmě velmi hodit, tohle řekne rád a poučení interní náboráři a zaměstnanci personálního oddělení na to s ulehčením zareagují: „Ok, jestli se vám Ciaran líbí, najměte ho a dejte mu 95 000 dolarů ročně.“ Znamená to totiž, že mají hned o jednu neobsazenou pozici (a starost) méně.

Pokud víte, že máte schopnosti, které zaměstnavatel na daný post potřebuje (a já o tom nepochybuji!), nic vám nebrání, abyste si nechal detaily o svém platu pro sebe.

S náboráři a zaměstnavateli, kteří na vás v tomto ohledu tlačí, se můžete s klidným srdcem rozloučit. Nezapomínejte, že tato informace představuje jednu z vašich pák při vyjednávání s potenciálním zaměstnavatelem.

V okamžiku, kdy zaujmete HR manažera svým talentem a zkušenostmi, dohadování ohledně informací o výši platu bude tím posledním, co ho bude zajímat. A když budete napřímo jednat se svým potenciálním šéfem, který nebude svázán stereotypy náboráře, vaše šance na získání platu, který odpovídá vašim schopnostem, jsou vysoké.

Hodně štěstí, Ciarane!

Liz

Článek byl převzat z webu The Forbes

Komentáře

Přidat komentář