6 faktů ze zákulisí HR, které vás přimějí k tomu, abyste přehodnotili způsob, jakým hledáte práci

6 faktů ze zákulisí HR, které vás přimějí k tomu, abyste přehodnotili způsob, jakým hledáte práci

Už máte jasno: Přišel čas na kariérní změnu. Škoda, že hledat nové místo není tak snadné, jako dojít k tomuto rozhodnutí.
Proces hledání práce pro vás může být matoucí a budit ve vás obavy, tedy mírně řečeno. Dobrá zpráva je, že víme o několika obecně ne příliš známých faktech, která pomohou vaši nejistotu rozptýlit a celý proces vám alespoň trochu usnadnit.
Začtěte se do následujících odstavců – možná díky nim změníte svůj dosavadní přístup k hledání práce.

1. Většina nabídek práce je tajná
Dobře, nejsou přímo tajné, ale 80 % volných pracovních pozic není nikde inzerováno a lze se k nim dostat jen díky networkingu.
Jinými slovy řečeno, při hledání práce nestačí procházet inzerci na webu. To vám samozřejmě dodá jakousi představu, co se zrovna nabízí, ale abyste se dostali ke všem těm dalším nabídkám, musíte se přimět interagovat s živými bytostmi.
Nezapomeňte tedy spojit on-line hledání práce i s dalšími aktivitami. Jako první krok můžete udělat to, že si dáte dohromady, koho znáte. Začněte třeba seznamem bývalých kolegů, spolužáků, spoluhráčů z týmu a podobně. Potom kontaktujte své přátele a známé, abyste je poprosili o neformální radu a dozvěděli se více o novinkách v jejich profesním světě.
Na své zprávě si dejte záležet:
Špatně: „Ahoj, koukám, že u vás máte volnou pracovní pozici. Můžeš mi s tím pomoct?“
Správně: „Ahoj, moc rád bych se seznámil s různými možnostmi, jak dále rozvíjet svou kariéru a schopnosti. Proto bych moc ocenil, kdybychom se mohli setkat a popovídat si o Tvých zkušenostech.“

2. Pokud znáte někoho ve firmě, může vám to se získáním místa pomoci
Možná je pozice, o kterou máte zájem, inzerovaná na webu, ale to ještě neznamená, že se nemáte obracet na svou síť kontaktů. Vzhledem k množství zájemců o každou jednu pozici se čím dále více firem spoléhá na kontakty svých stávajících zaměstnanců. Zejména proto, že chtějí najmout člověka, který zapadne a bude si rozumět s ostatními.
Statistika mluví jasně: Pouze 7 % žadatelů o práci je vybaveno referencí od stávajícího zaměstnance firmy, přestože reference hrají roli u 40 % úspěšných kandidátů! Z toho vyplývá, že když se za vás někdo přimluví, významně to zvyšuje vaše šance na přijetí. A požádat někoho o takovou laskavost je snazší, než byste si mysleli.

3. Personalisté mají na každý životopis jen minimum času
Dle průzkumů přelétne personalista jeden životopis v průměru za 6 vteřin. Životopis samozřejmě není všechno. Ale je jasné, že pokud tomu svému nevěnujete dostatečnou péči, může to zcela zhatit vaše šance na získání vysněné práce.
Základem je, aby byl co nejpřehlednější. Uvádějte jen relevantní zkušenosti, pokuste se vejít na jednu stránku a za nic na světě nezapomeňte na kontrolu pravopisu. Ze zběžného pohledu na váš životopis možná nebude hned patrné, že máte spoustu žádaných schopností, zato může snadno odhalit do očí bijící pravopisné chyby a překlepy, které vás z výběrového řízení okamžitě diskvalifikují.

4. Na jedno volné místo se hlásí desítky dalších lidí
Věděli jste, že se na jednu pozici v korporátu většinou hlásí až desítky lidí? Zní to sice děsivě, ale znalost tohoto faktu by vás mohla přimět k tomu, abyste se vždy pořádně zamysleli, než rutinně odešlete e-mail se svým životopisem, a dali si vždy práci s tím, aby vaše žádost byla šita na míru konkrétní poptávané pozici.
Vždy začněte tím, že si ujasníte, že o danou práci opravdu stojíte. Protože pokud tomu tak není, nebudete mít dostatečnou motivaci, abyste vytvořili dokonalou žádost, která vás odliší od ostatních uchazečů. (Anebo se úplně vyčerpáte tím, že budete trávit hodiny vytvářením životopisů přizpůsobených poptávané pozici, o kterou ve skutečnosti vůbec nestojíte.)

5. Přijímací proces se táhne (pro každého)
V průměru to trvá 52 dní, než se najde vhodný kandidát na volnou pozici. Z toho vyplývá, že se rozhodně nejedná o extra rychlý proces. To mějte na paměti, když narazíte na volné místo, které vás nadchne. Je lepší v klidu zapracovat na životopisu i motivačním dopisu a ušít je na míru dané pozici, než hned zběsile posílat, to co máte zrovna po ruce, jen abyste byli mezi prvními.
Výše uvedený fakt je také třeba brát v potaz, když čekáte na odpověď po absolvovaném pohovoru. Samozřejmě se to snáze řekne, než udělá, ale trpělivost je jednoznačně klíčem k duševní pohodě během přijímacího procesu.

6. Nevhodná e-mailová adresa vás může diskvalifikovat
Drazí přátelé kocicka7@hotmail.com a plazovypovalec@seznam.cz, uvědomte si prosím, že vaše životopisy budou patřit k 76 % těch, které personalisté rovnou mažou z e-mailu, protože přišly z neprofesionálně působící adresy. Ano, je to neuvěřitelně vysoké procento, ale dobrá zpráva je, že to diskvalifikuje spoustu vašich konkurentů, usilujících o stejnou pozici jako vy.
Snažně vás prosíme, nezařazujte se k lidem, kteří používají e-mailovou adresu, kterou si vytvořili kdysi v pubertě. Pozor si dávejte i na méně samozřejmé věci, co se podoby e-mailové adresy týče, jako např. adresu typu architektpetr@zahradka.cz v okamžiku, kdy se chystáte začít kariéru v úplně jiné branži než je architektura.

Je snadné nechat se během hledání práce odradit, ale ve vědění je síla. Doufáme, že vám tyto řádky dodaly odvahu, abyste se vydali na cestu, na jejímž konci získáte svou vysněnou práci.

Komentáře

Přidat komentář