5 způsobů, jak doopravdy dobít energii během volného dne

Konečně, po období jedné uzávěrky za druhou, máte prázdnou stránku ve svém diáři, a tak jste se rozhodli vzít si den volna k dobití baterek.

Gratuluji! Starání se o sebe je tou nejlepší cestou k vytvoření plánu, jak být pracovně úspěšní. Nezapomínejte ale, že existuje obrovský rozdíl mezi účelným odpočíváním a bezduchým poleháváním před televizí. Váš volný čas by neměl být pouze chvilkovým odpočinkem, ale měli byste jej využít tak, abyste se dobili energií na několik dní dopředu.

My z neziskového sektoru jsme notoricky přepracovaní a uštvaní. Náš seznam nikdy nekončících úkolů ještě zhoršuje fakt, že naše práce je emocionálně spojena s našimi klienty a sponzory. Spousta z nás pracuje na těžce řešitelných a citlivých tématech spojených s rasismem, chudobou či nemocemi –  a čím více se naše práce stává nezbytnou, tím více je vyčerpávající.

Vypadnout z naší rutiny je velmi těžké. A k tomu na sebe často tlačíme i během volného dne. Chceme dodělat veškeré domácí práce, strávit čas s dětmi, kouknout na film nebo jít nakupovat. A když to nestihneme udělat všechno, cítíme se špatně a nejradši bychom si ještě dali pohlavek. Jestli jste si všimli, že se po dni volna cítíte ještě méně odpočatí než po pracovním dni, je rozhodně čas na to, abyste přehodnotili svůj postoj k odpočinku a k volnému času. Tady je pár tipů.

1. Vyřiďte si své záležitosti ihned
Když jste v práci opravdu vytíženi, nemusíte zvládat veškeré své úkoly  včas. A ačkoliv se váš volný čas může jevit jako ta nejlepší chvíle, kdy dohnat resty z práce, ujistěte se alespoň, že vám to nezabere celý volný den.

Při plnění svých povinností se vyhněte těm částem dne, kdy jsou všechny obchody, lékárny či prádelny plné lidí, abyste si vše mohli vyřídit rychle a efektivně. Vyčleňte si, které záležitosti je nezbytné vyřídit a vypořádejte se s nimi, ale nikdy se netlačte do splnění všeho během jednoho dne.

2. Pssst! Zachovejte ticho
Život v kanceláři je hlučný, a to i když máte kancelář sami pro sebe nebo sluchátka na uších. Pracovní život je zkrátka plný rozruchu. Na to si ale bohužel za chvíli zvyknete. Popravdě občas sám sebe přistihnu u toho, jak zvyšuji hlasitost rádia jen proto, abych v pozadí slyšel nějaký hluk. Ale i když si na to člověk zvykne, stále to vyrušuje od úplné koncentrace.

A i proto je nesmírně důležité najít si pro den volna nějaké klidné a tiché místo. Nejsem typ člověka, co vyhledává meditační techniky, ale i tak se snažím najít si chvíli pro práci na zahradě či pro klidné čtení v tichosti, prostě se naladit na jedinou uklidňující věc. Mám jednu kamarádku, která si od dcery půjčuje omalovánky, aby 15 minut tichosti mohla strávit pouze s pastelkami, bez přemýšlení. A jedna moje kolegyně z práce považuje svůj 30minutový jogging za způsob znovupropojení těla s přírodou.

3.Pohyb a zase pohyb
Volný den by se dal velmi snadno strávit sezením před televizí – ale když už celý den sedím před počítačem, rozhodně to nepovažuji za velkou vzpruhu.

Tak se hned zvedněte. Nemusíte rovnou upalovat do posilovny, ale zkuste se projít, pustit si nějaký hit od Beyoncé a trochu si zatančit po bytě.

Všichni dobře vědí, že pohybem se aktivují endorfiny, které zmírňují stres. A jestli nemůžete do svého nabitého pracovního rozvrhu vměstnat žádné aktivity, rozhodně je nesmíte zmeškat během volného dne. I taková 20minutová procházka má velmi pozitivní dopad na hladinu stresu.

4. Odložte své rituály
Co obvykle uděláte potom, co přijdete z práce domů, nebo potom, co uložíte děti? Otevřete si láhev vína? Zapnete si televizi?

Jakýkoliv je váš rituál po příchodu z práce, je lákavé začít jej provozovat ještě dříve během volného dne než běžně (kolem 17. hodiny, nemám pravdu?). Nicméně doporučuji vám, abyste tak nečinili, protože tím se pouze okrádáte o jiné pozitivní možnosti trávení volného času (ani nemusím zmiňovat zvyšující se šance na příchod do práce s kocovinou).

5. Dělejte věci, které mají vyšší hodnotu
Já například pracuji pro zahradní organizaci, která se navíc snaží poskytovat výživové poradenství – a i přesto mě během volného dne nic nepřitahuje víc než práce na zahradě a vaření pořádného zdravého jídla. Díky tomu si uvědomuji, jak jsou tyto věci pro můj život důležité a že každý by měl mít přístup ke kousku zeleně a zdravému jídlu. Tím se poslání mé práce dostává i do osobní oblasti a i díky tomu mohu na chvíli zapomenout na mechanické žádosti o dotace.

Někdy to vnímám jako soucit sám se sebou. Připomíná vám to, proč na sebe tlačíte, a to hlavně v práci.

Někdy může být velmi náročný úkol najít si čas a udělat si volno a ne všichni k tomu samozřejmě mají dispozice. Když tedy máte den volna, ujistěte se, že si během něj skutečně odpočinete. Jak říká Audre Lorde: „Péče o sebe není požitkářstvím, je to pud sebezáchovy, a odpírání lze vnímat jako politickou válku.“ Tak si nasaďte brnění a bojujte za svoje právo na odpočinek.

Převzato z webu The Muse

Komentáře

Přidat komentář