5 věcí, na které i chytří lidé zapomínají, když hledají práci

práce a pracovní nabídky

Spousta přátel mě žádá o radu ohledně své kariéry. A ačkoliv se každá situace v něčem liší, zjistila jsem, že některé věci říkám stále dokola. Především se to týká lidí, kteří mají jen několik profesních zkušeností a nevědí, jak postupovat při hledání práce.
Takže žádná z následujících doporučení nejsou opravdu převratná, ale dávají smysl. A jsou to právě často tyto skutečnosti, na které snadno zapomenete, když se pokoušíte práci najít rychle.
Ať už s hledáním práce právě začínáte, nebo se cítíte při shánění práce jako ryba ve vodě, tady jsou rady, které často dávám svým přátelům:

1. Vy i já víme, že tu práci můžete dělat, ale HR manažer to (ještě) neví
Pustit se do hledání práce je příležitost zamyslet se, co opravdu od své kariéry očekáváte. Možná jste vždy pracovali v PR, ale popravdě Vás mnohem více baví spojovat a najímat lidi a myslíte si, že byste to mohli zkusit v náboru. Takže jste našli náborářskou pozici v PR společnosti a myslíte si, že je to perfektní!
Víte, že můžete dělat tuto práci. I já vím, že tuto práci můžete dělat. Ale protože HR manažer nemá ani zdání, kdo jste (a vede pohovory s mnoha dalšími kandidáty, kteří zkušenost z náboru mají), budete muset dokázat, že tuto práci výborně zastanete.
Způsobů, jak to prokázat, je spousta. Můžete vytvořit „vymazlený“ motivační dopis, který vysvětlí Vaši vášeň pro nábor, Vaše přenosné schopnosti a že si myslíte – i přes tradičnější zkušenosti dalších kandidátů – že jste pro danou práci skvěle stavění. Můžete napsat nový životopis s částí „Souhrn“ nebo „Mé zkušenosti z náboru“, díky které budou Vaše náborářské schopnosti zřejmé. Nebo ještě lépe můžete najít stážistu v dané společnosti a získat jeho doporučení jako někdo, kdo by se určitě hodil do týmu.
V každém případě bude potřeba udělat něco navíc, než jen zaslat ten stále stejný životopis a motivační dopis, který zasíláte úplně všude.

2. Navazujte nové kontakty
Je opravdu velmi důležité mít dobře napsaný životopis, který ukáže Vaše schopnosti a úspěchy (Pokud potřebujete pomoc, klikněte sem.).
A když už životopis máte? Je čas přestat ladit odrážky a konečně se chopit příležitosti.
Již jste to asi slyšeli (ale já Vám to raději ještě zopakuji): Převážná většina pozic je obsazena lidmi, kteří obdrželi nějaké doporučení. Takže značnou většinu svého času byste měli trávit navazováním kontaktů s lidmi, kteří pracují ve Vašich vysněných společnostech, a neměli byste se tolik trápit otázkou, zdali je Garamond nebo Georgie lepší font písma pro Váš profil. Zavřete Word, otevřete svůj prohlížeč, vrhněte se na LinkedIn nebo svou profesní organizaci a začněte navazovat nové kontakty. Nebo začněte s kontakty, které již máte, což mě přivádí k bodu 3:

3. Řekněte mi, jak Vám mohu pomoci
Ani se mi nechce počítat doručené e-maily ve stylu „Hledám práci, dejte mi vědět, pokud se něco objeví“. I když je to docela dobře míněná věta a chápu, že v této fázi nechcete druhého obtěžovat s detailnějším popisem, bylo by opravdu mnohem užitečnější, kdybyste mi zaslali bližší informace ohledně pozice, kterou hledáte.
Jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat, je vytvořit e-mail, který rozešlete lidem ve svém okolí a který bude obsahovat názvy pozic, jež Vás zajímají, typy společností, pro které chcete pracovat, preferovanou lokalitu, a co je ještě důležitější, jak Vám ostatní mohou pomoci. Chcete, aby Vám ostatní dali vědět, až se určitá pozice objeví? Nebo aby Vás představili někomu, kdo v dané oblasti již pracuje? Aby Vám navrhli pár dalších společností, které by Vás mohly zajímat? Detaily neunudíte, naopak jsou velmi užitečné.

4. Pro lásku boží, přestaňte říkat, že vezmete cokoli
Zvláště pokud se hledání práce vleče, je snadné začít se cítit špatně a smlouvat sami se sebou, co vezmete a co ne (OK – možná ta velká společnost před 45 minutami nebyla zase tak špatná…), nebo co je horší, propadnout depresi a začít říkat sami sobě a každému, koho znáte: „Musím platit účty – vezmu cokoli!“
Přestaňte s tím. Chcete být ve své další kariérní pozici šťastní, není-liž pravda? Přeji Vám to samé a to nejen proto, abych Vás už neslyšela zoufat si. Věřte mi, když říkám, že si nechcete za 6 měsíců hledat práci znovu. Proto je důležité, abyste se k tomu nyní postavili čelem.
I v případě, že si nejste na 100 % jisti, co chcete dělat, zaměřte se jen na několik oblastí nebo kariérních pozic. To Vám pomůže nejen najít si práci, kterou budete mít dlouho rádi, ale ulehčí Vám to také od stresu a přispěje to k Vaší soustředěnosti. Také HR manažeři preferují najmout někoho, koho daná pozice nadchla spíše než někoho, koho „nevzrušuje“. Takže se držte svého a Vaše šance na získání práce se zvýší.

5. Vydržte a zůstaňte pozitivní
Ano, říkám to nejen proto, že je to hezké a podporující slyšet tato slova od přítele, ale také proto, že chci, abyste uspěli a našli práci. Nic není důležitější při hledání práce než udržet si dobrou náladu. Reptat, stěžovat si a nenávidět hledání práce je naprosto v pořádku, ale také to lidem okolo ukáže, že není vždy úplně příjemné mít Vás nablízku. Na druhou stranu, pokud budete každý den plni nezdolného optimismu, upozorníte na sebe také, ale v tom dobrém slova smyslu.
Takže vydržte. Jste opravdu skvělí – až všem ukážete, jak umíte zabrat, Vaše příští skvělá práce na Vás již určitě bude čekat.

Převzato z webu The Muse

Komentáře

Přidat komentář