5 tajných zbraní, které vám pomůžou k úspěšné kariérní změně

cvprofi jak změnit kariéru

Každá změna budí obavy. Ať už chcete změnit svůj jídelníček, partnera nebo zaměstnání, vždy musíte čelit určité nejistotě a počítat s rizikem, které s sebou vykročení do neznámých vod nese. Na druhou stranu, změna je nezbytnou součástí růstu – a nedílnou součástí velké části úspěšných profesních drah.
Ačkoli dnešní doba kariérním změnám nahrává více, než tomu bylo kdykoli v minulosti, neměli byste hned podávat okamžitou výpověď a vrhat se do něčeho nového, aniž byste se nejdříve pořádně zamysleli. Kariérní změna, stejně jako každá jiná změna, s sebou přináší určitá rizika, a proto je dobré mít v záloze pár tajných zbraní, které vám ji usnadní. Níže vám představíme pět z nich, od vytvoření nové on-line sebeprezentace po tipy na zajištění potřebného finančního rozpočtu.

Když použijete jednu z těchto tajných zbraní, pomůže vám to posunout se dopředu. Ale když vyzkoušíte všech pět, garantujeme vám, že vaše kariérní změna proběhne zaručeně úspěšně.

Tajná zbraň č. 1: Jasná vize
Začít s jasnou představou cíle je celkem běžná rada – a to ne bezdůvodně! Když budete mít vizi, čeho chcete dosáhnout a jakým způsobem k tomu dospějete, bude se vám snáze předvídat, co všechno se vám může během tohoto procesu přihodit. A navíc, s obrazem vysněné kariéry před očima se vám budou mnohem lépe zvládat případné překážky, které vás mohou cestou za vaším snem potkat.

Začněte tím, že si naprosto upřímně odpovíte na následující otázky:
• Co doopravdy chci? Zkuste zajít do co nejmenších detailů. Nespokojte se s tím, že si řeknete, že chcete pracovat v reklamní agentuře. Promyslete si, v jakém prostředí byste chtěli pracovat, jaké projekty vás lákají a jaký tým lidí byste chtěli mít kolem sebe.
• Proč chci právě tohle? Doporučení Simona Sineka, autora světového bestselleru Začněte s proč, zdaleka neplatí jen pro podnikatele. Protože začít otázkou „proč“ je zcela relevantní rada pro všechny, kteří se chystají na velkou změnu. Ujasněte si, proč chcete usilovat o změnu kariéry – protože pokud máte „pouze“ pocit vyhoření, možná nepotřebujete úplně novou kariéru, ale třeba jen možnost přejít na jinou pozici (anebo si pořádně odpočinout!).

A pokud vám běží hlavou myšlenka „Nevím, co chci dělat, jen vím, že nechci dělat to, co dělám!“, i vy máte samozřejmě určité možnosti. Prvním krokem je, abyste si ujasnili (anebo abyste měli alespoň v hrubých obrysech jasno), do čeho přesně byste se chtěli pustit. Může to sice vypadat jako nadlidský úkol, ale není tomu tak. Nemusíte si přeci hned plánovat celý zbytek života, ale jen další krok ve své kariéře. Pro začátek několik tipů: Zapřemýšlejte, co se vám na současné práci líbí; co rádi děláte ve svém volnu; co byste se chtěli naučit nebo jaké své znalosti a schopnosti byste chtěli rozvíjet – a nyní uvažujte, jaký obor či povolání by tato vaše očekávání a přání uměly naplnit.

Jakmile si stanovíte svůj cíl, začněte plánovat a sepište si seznam s následujícími položkami:
• Co můžete potenciálnímu zaměstnavateli nabídnout, včetně přenositelných kompetencí.
• V čem máte mezery, jako například znalosti a dovednosti, které byste se museli doučit, a jakým způsobem je zaplnit.
• Kdo vám může se změnou pomoci, včetně vašich kontaktů, které vás mohou seznámit s relevantními osobami, dát vám doporučení anebo vás zasvětit do tajů vámi vybraného oboru.
• Cokoli dalšího, co budete muset podniknout, jako například přepracování vašeho osobního rozpočtu pro případ, že se vám sníží mzda (k tomu se ještě dostaneme níže).

Jakmile si ujasníte, co chcete, a vytvoříte si plán, hned si budete více jistí svým rozhodnutím a získáte sebedůvěru pro další kroky, které musíte uskutečnit.

Tajná zbraň č. 2: Vytvořte si relevantní on-line sebeprezentaci
V okamžiku, kdy už víte, kam chcete směřovat, je nezbytné, abyste to dali najevo i ostatním – a to tak, že změníte způsob, jakým se prezentujete. Vezměte si příklad: Pokud se pohybujete ve světě financí a chcete se začít živit psaním, ale všechny vaše tweety a posty na LinkedIn se týkají ekonomických témat, nikoho ani nenapadne, že by vás měl zaměstnat, protože dobře píšete.

Proto musí být vaší další tajnou zbraní vytvoření osobní on-line prezentace, která bude reflektovat vaše nové zaměření. Existuje spousta způsobů, jak k tomu přistoupit – např. vytvořit si osobní webové stránky nebo přispívat jako externí autor na blog věnující se vašemu vysněnému oboru. Máte zkrátka jedinečnou příležitost vybudovat si v rámci dané oblasti dobrou pověst, a to jen s minimem investovaného času a peněz.

Ale nespokojte se s tím, že si vytvoříte působivý nový životopis a dál nic. Opravdu pečlivě zvažujte, na jakou oblast se zaměříte a jaké kontakty chcete rozvíjet, když si vytváříte (či měníte) svou on-line reprezentaci. Co o vás chce a potřebuje váš potenciální zaměstnavatel vědět, aby vás bral vážně? Jakým tématům byste se měli věnovat, abyste ho zaujali? Jakými fotkami doplnit profil, aby o vás vypovídaly a zároveň byly dostatečně na úrovni?

Začněte tím, že si vytvoříte osobní web, který bude představovat vaši domovskou základnu. Zveřejněte zde informace o sobě, svoje profesní zkušenosti, své zájmy, názory a myšlenky vztahující se k oboru, kde chcete působit (tady se vám bude hodit mít vlastní blog!), a odkazy na další místa na internetu, kde vás mohou lidé najít, např. na váš profil na LinkedIn či Twitteru (nezapomeňte zaktualizovat i tyto profily a začněte sdílet obsah, který se vztahuje k vašemu novému poli působnosti). V poslední době si získal velkou oblibu Squarespace, což je online platforma pro tvorbu webových stránek. Jeho používání je velmi intuitivní a můžete si zde vytvořit svou vlastní cover page (tedy web s jedinou stránkou) během několika málo minut.

Užitečné také bude, když se vrátíte zpět ke své vizi a vytvořenému akčnímu plánu. Do své on-line prezentace totiž můžete včlenit odpovědi na některé z klíčových otázek, které jste si položili, jako např.: Co chci? Proč to chci? Co jsem ochoten pro to udělat?
Každá z on-line platforem vám nabízí možnost, jak se představit v novém světle a začít novou kariéru.

Tajná zbraň č. 3: Aktivní síť kontaktů
Máte jasnou vizi, kam se chcete v kariéře posunout, což dokazuje i vaše nová on-line sebeprezentace. Víte, co potřebujete a co můžete nabídnout. Teď je vhodný okamžik na to, abyste požádali o pomoc.
Obraťte se na svou síť kontaktů – své kolegy, své mentory a všechny, kdo jsou v kontaktu s vámi vybraným oborem – a dejte jim vědět, že se chystáte na kariérní změnu. Nezapomínejte ani na blízké přátele a rodinné příslušníky. Určitě byste jim měli poslat e-mail s informací o tom, co se chystáte podniknout, a poprosit je o podporu a případné kontakty.

Nemáte dostatek kontaktů ve zvoleném oboru? Zkuste je získat! Udělejte si on-line průzkum a zjistěte, jestli se profesionálové z oboru nesetkávají v rámci nějakého klubu či nepořádají společenské akce, jaké blogy a periodika čtou, koho považují za guru v rámci daného odvětví. Dělejte to, co dělají oni – a seznámíte se! Kupte si vstupenku na následující oborový kongres, napište e-mail uznávané osobnosti z oboru se žádostí o navázání kontaktu, domluvte si neformální schůzku s někým, kdo se věnuje tomu, čemu se chcete věnovat vy – teď je ten pravý okamžik na vytvoření nové sítě kontaktů!

U každé prosby o pomoc buďte velmi konkrétní: Chcete získat informace? Být někomu představeni? Zajímá vás inzerovaná pracovní příležitost? Každý e-mail, který budete posílat, napište na míru dané osobě a situaci, a uveďte všechny relevantní informace, které bude adresát potřebovat, aby mohl na vaši žádost reagovat. Mějte na paměti, že to vy žádáte o laskavost, maximálně jim to tedy usnadněte.

Následně si také vyhledejte nejvýznamnější náboráře ve vámi zvoleném oboru a kontaktujte je prostřednictvím sítě LinkedIn. Napište jim, že se chystáte vydat v kariéře novým směrem a že byste s nimi rádi byli v kontaktu, abyste měli informace o případných vhodných pracovních příležitostech. Dejte jim najevo, že máte velmi jasnou vizi, a buďte konkrétní ohledně pozice, o kterou byste měli zájem. Pokud napíšete, že chcete jakoukoli práci ve strojírenství nebo ve společnosti Facebook, bude vám to pravděpodobně k ničemu.

Tajná zbraň č. 4: Finanční bezstarostnost
Nikdy není na škodu mít menší finanční rezervu, ale v případě, že se chystáte na kariérní změnu, to může být obzvlášť užitečné. Realita je totiž taková, že pokud chcete nasměrovat svou kariéru zcela novým směrem, budete možná muset začít od píky. To znamená, že budete pravděpodobně nuceni přijmout nižší pozici (a s ní spojený nižší plat, než na který jste byli doposavad zvyklí) anebo že na nějakou dobu přijdete o příjem úplně. Pokud to bude váš případ, je určitě dobré mít také finanční plán:

V okamžiku, kdy jste se definitivně rozhodli učinit krok novým směrem, zařaďte do svého plánu jeden (či více) z těchto bodů:
• Projděte si svůj rozpočet: Teď je ideální příležitost k tomu, abyste zjistili, za co utrácíte a kde byste případně mohli něco ušetřit. Pokuste se najít nové způsoby, jak ušetřit na pravidelných výdajích, a popřemýšlejte, bez čeho byste se mohli (alespoň dočasně) obejít, pokud budete muset začít šetřit.
• Dávejte si více peněz stranou: Pokud jste to doteď nedělali, je právně nejvhodnější okamžik začít spořit a vytvořit si malý finanční polštář. Použít můžete peníze, které ušetříte díky nově rozvrženému rozpočtu, anebo rovnou zadejte trvalý příkaz a dávejte si něco stranou z každé výplaty.
• Najděte si vedlejší příjem: Poohlídněte se po nějakém přivýdělku, nejlépe v oboru, kam chcete nově směřovat. Získáte tak cenné zkušenosti a peníze navíc se vám budou hodit.
Snad se do situace, kdy budete muset našetřené peníze použít, nedostanete, ale pokud ano, budete rádi, že jste byli prozíraví a máte kam sáhnout.

Tajná zbraň č. 5: Vytrvalost
Realita je taková, že kariérní změna zahrnuje určité riziko a není vždy jednoduchá. Nevíte, na jaký scénář dojde (naštěstí jste na většinu z nich díky svému plánu připraveni!) – možná budete muset začínat od nuly, možná se vám sníží příjem, možná vám budou říkat, že jste překvalifikovaní (nebo naopak že nemáte dostatečnou kvalifikaci).

Vydali jste se na cestu, která bude pravděpodobně vyžadovat dřinu, trpělivost i pokoru, ale myslete na to, že ty nejlepší příležitosti dostanou právě ti, kteří jsou trpěliví a vytrvají. Máte plán a jste na tento krok do neznáma připraveni; máte za sebou pořádný kus práce a byla by škoda to vzdát jen chvíli před tím, než se splní váš sen.

Myslete pozitivně a mějte neustále před očima svůj cíl. Pamatujte na to, že jste si tento cíl stanovili hned na začátku a vyjasnili jste si, proč chcete právě toto. Buďte vytrvalí v tom, co děláte, a nepochybně se dostanete tam, kam chcete.
Je snadné nechat se během hledání práce odradit, ale ve vědění je síla. Doufáme, že vám tyto řádky dodaly odvahu, abyste se vydali na cestu, na jejímž konci se vám splní váš sen.

Komentáře

Přidat komentář