4 nejčastější chyby při získávání nových kontaktů (tzv. networkingu), které jsou horší, než začít konverzaci frázemi o počasí

4 nejčastější chyby při získávání novch kontaktů - networkingu

Začít podnikat, přejít do jiného odvětví, hledat práci v cizím městě – ve vaší kariéře jsou jisté zlomy, kdy musíte vystoupit z vám známé a bezpečné oblasti a potkat spoustu nových lidí.

To především znamená povinnou účast na všemožných akcích, konferencích, setkáních a podobné situace, ve kterých se i ti nejchytřejší či nejúspěšnější z nás mohou najednou začít cítit velmi nepříjemně a trapně.

V kdejakém prostředí je opravdu nutné vykročit tou správnou nohou vpřed. Může být velmi jednoduché klopýtnout a pošramotit si reputaci ještě předtím, než si ji začnete pěstovat.

Jaká jsou nejčastější faux pas? Níže uvádím čtyři nejzásadnější, se kterými se setkávám neustále,  a zároveň vám ukážu, jak se jim vyhnout.

Chyba první: Vynechání konverzační etikety
Spousta lidí spojuje networking s možností prodeje sebe sama. To může být vhodné – tedy do jisté míry.

Když potkáváte nové lidi, rozhodně se snažíte představit tu nejlepší verzi sebe sama. A tak mluvíte o sobě, o svých zkušenostech a doufáte, že budete natolik ohromovat okolí, až se vás všichni sami začnou vyptávat na váš život.

Poznávání nových lidí není o tom být leaderem konverzace nebo konverzačně převálcovat druhé. Vyhnout se popisu toho, jak jste úžasní, je ve skutečnosti mnohem lepší cestou, jak ukázat ostatním svůj zájem o okolí a zanechat pozitivní dojem.

Coach věnující se podnikání, Alison Mackenzie, vyzdvihuje pravidlo 80:20 – tedy v 80 % konverzace se zaměřit na svůj protějšek a ve zbylých 20 % na sebe a své vlastnosti – zároveň se však ujistěte, že posloucháte stejně pečlivě, jako mluvíte.

Chyba druhá: (Ne)Připravenost
Poznávání nových lidí rozhodně není životně důležitou událostí a rozhodně byste to neměli za takovou událost považovat. Přesto by bylo přinejmenším vhodné se před jakoukoliv akcí, kterou navštívíte, připravit.

Na prvním místě je vhodné si udělat malý průzkum osob, se kterými se potkáte. Najít nějaké společné zájmy, které mohou být předmětem konverzace, a zároveň si určit, kdo by zrovna pro vás mohl být hodnotnou známostí a proč.

Sepište si seznam a připravte si tolik bodů, kolik je možné, jak na začátku prolomit ledy. Jestliže se někam chystáte v blízké době a stále jste ještě nic z tohoto neudělali, rychlá náprava spočívá například v kontrole tzv. hashtagů u akce, kde snadno zjistíte, kdo již s předstihem tweetuje.

V případě menších eventů – například nějakého knižního klubu o pěti až šesti členech nebo večeře při konferenci – je ve vašem nejlepším zájmu zjistit, kdo se účastní, a následně si o spoluúčastnících a tématu vygooglovat pár informací, pokud je to možné. Je velmi výhodné, když máte takové informace připravené. To, že „Jennifer“ je vlastně ta Jennifer Smithová, která píše o blogu, který vás právě velmi zajímá, se může proměnit ve velmi frustrující situaci, když to zjistíte příliš pozdě.

Jakmile máte připraveno, koho a proč chcete potkat, ujistěte se, že váš tzv. elevator pitch (doslova výtahový projev, tedy prezentace v krátké době) je na 100 % připraven. Tedy taková prezentace vás samých, která není neúnosně dlouhá a zároveň vás dokáže dobře prodat.

Nesouvislý projev o tom, jak unešení jste svou prací a společností, kde pracujete, je chyba, se kterou se neustále setkávám jak u lidí měnících zaměstnání, tak i u čerstvých podnikatelů. Doporučuji si proto projev vyzkoušet na nečisto, abyste dostali pod kůži, jak mluvit stručně, výstižně a zároveň být okouzlující.

Chyba číslo 3: Příliš osobní tón
V ideálním případě si přejete, aby seznamující konverzace byla přirozená. A rozhovory o osobních zájmech v rámci vašich kariérních cílů jsou tou nejlepší cestou, jak v rychlosti nejlépe poznat, jaký člověk je (Mými oblíbenými tématy jsou: kam lidé cestují, kde dostat nejlepší hamburger, ledovou kávu nebo čokoládovou sušenku v New Yorku a trhák History-meets-hip-hop z Brodwaye od Hamiltona).

To ale neznamená, že od začátku s někým, koho chcete blíže poznat, můžete mluvit jako s nejlepším dlouholetým kamarádem. Ti, které jste zrovna potkali, nechtějí okamžitě slyšet o vaší nepříjemné hádce s vaším kamarádem či partnerem, pravidelném laserovém odstraňování chloupků nebo dokonce o politických názorech (ano, již jsem se v průběhu úvodních konverzací setkal se všemi uvedenými příklady).

Dejte pozor na začátečnické chyby a držte se témat, která byste se nebáli rozebírat ani se svým šéfem.

Chyba číslo 4: Udržování kontaktu nevhodným způsobem
Už asi víte, že seznamování vytváří konexe – a ty je dobré udržovat. A proto se také přátelsky připomeňte den či dva poté, co jste někoho nového potkali.

Zdůrazňuji „přátelsky“. Nemohu ani spočítat, kolikrát jsem druhý den po seznámení obdržel email s dalšími dotazy ohledně svého detailnějšího představení, pracovního vedení či podobné obecné dotazy.

Zůstaňte s každým v příležitostném kontaktu například skrze LinkedIn nebo mu čas od času pošlete články či nabídky, o kterých si myslíte, že by dotyčného zaujaly. Směřujte k velmi plodnému dlouhodobému vztahu.

Dostat se do seznamovací hry není jednoduché, ale vyvarování se nejčastějších chyb je nenáročná činnost, která vám networking velmi usnadní.

Zůstaňte přátelští, buďte připraveni a držte se přiměřených pravidel. Velmi rychle se poté vyskytnete na cestě, kde budete snadno budovat dlouhotrvající a pevné kontakty.

Převzato z webu The Muse

Komentáře

Přidat komentář