13 jednoduchých věcí na Facebooku, které okamžitě nakopnou vaši kariéru

sociální sítě a kariéra

Sociální sítě používáte, že je to tak? Vsadíme se, že zrovna překlikáváte mezi novými posty na svém Facebooku a tímto článkem a dáváte při tom pozor, aby šéf neviděl na obrazovku vašeho počítače. (Úplně vás vidíme!)
Takže když už trávíte čas tímto způsobem, proč při tom neudělat něco smysluplného? Opravdu je totiž možné použít sociální sítě k nakopnutí své kariéry – a my pro vás máme 13 tipů, které můžete vyzkoušet hned teď a stát se perspektivnějším uchazečem o práci nebo lepším zaměstnancem či šéfem.

1. Sledujte zprávy ze svého oboru
Je to ten nejsnazší způsob, jak se dostat k novinkám a trendům z oboru: Dejte „like“ adekvátním stránkám a zajímavé články, videa a diskuze se budou pravidelně objevovat na vaší zdi. Získanými informacemi pak můžete snadno udělat dojem na svého šéfa, kolegy či během pracovního pohovoru.

2. Sledujte influencery ze svého oboru
Denní dávku užitečných rad a podnětů vám mohou dodat influenceři z vašeho oboru (navíc si tak můžete rozšířit sít profesních kontaktů).
Případně mrkněte na Twitter a LinkedIn na příspěvky s obecnými tipy pro úspěšnou kariéru.

3. Pak daný obsah sdílejte
Když sdílíte, komentujete nebo dáte „like“ nějakému obsahu, lidé to vidí. Což znamená, že si díky pár promyšleným klikům můžete vybudovat určité renomé a udávat tón v komunitě svých kontaktů.
Najděte články či posty, které vám připadají inspirující, s nimiž souzníte (a sami byste nebyli schopni je tak dobře napsat) nebo které vás nutí klást si otázky. Sdílejte je, připojte k nim svůj názor, označte osoby, které by také mohly zajímat. Čím víc zajímavého obsahu se bude pojit s vaším jménem, tím vážněji vás budou ostatní brát.

4. Vybavte se vhodnými fotkami
Je vaše profilová fotka na LinkedInu tvořená rozmazaným výřezem vašeho obličeje z nějaké skupinové fotky? Vyměňte ji za svůj portrét focený před jednoduchým pozadím.
Vypadáte na Facebooku jako někdo, kdo si zrovna dává poslední drink před zavíračkou? Dejte tam raději profilovku pořízenou za denního světla. A na Twitteru nemáte fotku vůbec? Přidejte ji tam – HR manažeři chtějí vědět, jak vypadáte.

5. Buďte nápadití
To, že chcete, aby váš profil vypadal profesionálně, ještě neznamená, že musí být unylý a bez nápadu. Zkuste si dát na pozadí na Twitteru a LinkedInu neotřelý, ale po všech stránkách kvalitní snímek.

6. Napište svůj medailonek
Ano, je nesmírně důležité sepsat pár slov o sobě a představit se v tom nejlepším světle. Naštěstí existuje spousta kvalitních šablon pro profil na LinkedInu i Twitteru, takže si nebudete muset hodiny lámat hlavu tím, jak na to.

7. Lajkujte posty svých kontaktů
Napsal váš kolega nějaký zajímavý článek? Sdílejte jej a označte autora. Váš šéf se právě oženil? Pogratulujte mu a okomentujte fotku. Vážíte si některého ze svých spolupracovníků? Potvrďte jeho dovednosti na LinkedInu.
Nic vás to nebude stát a na vašich profilech to bude žít. Vaše kontakty se vám rádi odvděčí podobnou aktivitou. A když jsme u toho…

8. Poproste o feedback
Zrovna jste dokončili nějaký projekt, na který jste pyšní? Pochlubte se s ním na síti s komentářem, ať ho vaše kontakty sdílí, pokud je zaujal, či přidají své názory a myšlenky.
Dobrý způsob, jak posílit svůj profil na LinkedInu, je poprosit své kontakty, aby vám napsali na profil doporučení.
Pokud nebudete příliš otravní, vaše kontakty vám pravděpodobně vyjdou vstříc (protože, co si budeme povídat, udělají tak dobrý dojem a navíc budou moci požádat o to samé…).

9. Staňte se členem on-line skupin
Na Facebooku i na LinkedInu je nepřeberné množství zajímavých skupin, kde můžete konverzovat, získávat užitečné tipy ohledně budování kariéry a dokonce se i dostat k nějaké pracovní nabídce. Jediné, co musíte udělat, je vyhledat skupinu, která vás zaujala, a stát se jejím členem!

10. Vytvořte si rozsáhlou síť
Zdá se to samozřejmé, ale vsadíme se, že najdete mezi svými známými spoustu lidí, se kterými na Facebooku, LinkedInu, Instagramu či Twitteru nejste ve spojení. Vyhledejte spolužáky z vysoké, kteří pracují v oboru, jenž vás zajímá, kamarády ze střední nebo bývalé kolegy a pošlete jim krátkou osobní zprávu s žádostí o spojení. Nikdy nevíte, jaké kontakty se vám budou hodit!

11. Stalkujte
Přiznejte se, že už to stejně děláte. My jen navrhujeme, abyste to více využili ve prospěch své kariéry. Sledujte třeba Instagram společnosti, kam se chystáte na pohovor, budete pak během něj snáze nacházet témata k hovoru.
Také můžete projít tweety svého oblíbeného influencera a načerpat inspiraci ohledně své práce, nebo se podívat na něčí Pinterest, abyste mohli do svého jinak formálního emailu vnést trochu osobního tónu. Není to děsivé – říkejme tomu průzkum.

12. Editujte
Je možné, že jste svůj profesní profil sepsali před pouhými pár měsíci a nechce se vám ho tvořit celý znovu. Chápeme – ale co třeba ho alespoň trochu editovat? Vypusťte módní výrazy, klišé, žargon či rozvláčné historky o tom, že rádi chodíte po horách a milujete pobyt na čerstvém vzduchu. Přidejte odrážky, abyste zpřehlednili seznam svých profesních zkušeností, a odstraňte ty z nich, které jsou irelevantní.
Nejste si jistí, že je váš profil ve stavu, kdy ho může zkoumat kdekterý HR manažer? Pak zvažte změnu v nastavení soukromí.

13. Zadejte své jméno do Googlu
Tohle se netýká přímo sociálních sítí, ale úzce to s nimi souvisí.
Vězte totiž, že HR manažeři vaše jméno Googlem proženou. Prostě to mají ve zvyku. Takže to zkuste taky a uvidíte, jaké výsledky se vám ukážou. Našli jste svůj dávno vytvořený, zapomenutý profil na platformě, kterou už nikdo dávno nepoužívá? Smažte ho!
A pak se zamyslete nad tím, jak udělat, aby byly pozitivní odkazy vidět více než ty případné negativní.

Často si myslíme, že když chceme nakopnout svou kariéru, musíme se vším přestat a začít úplně od nuly. Ale pravdou je, že vaše současná aktivita na sociálních sítích je klíčem k úspěchu při hledání nového zaměstnání či kariérním postupu v tom aktuálním. Jen se musíte zamyslet nad tím, jak je používat co nejlépe.

Článek byl převzat z webu The Muse

Komentáře

Přidat komentář