10 rad, které Vám pomohou překonat stres ze ztráty zaměstnání

10 rad, které Vám pomohou překonat stres ze ztráty zaměstnání

Nedobrovolná ztráta zaměstnání je bezesporu velikým náporem na psychiku. Psychologové ji dokonce označují za jeden z největších stresorů. Musíme si ale uvědomit, že dlouhodobá nezaměstnanost není nepříjemná pouze pro jednotlivce, ale trpí jí i rodina, firmy a v neposlední řadě také stát. Dle průzkumů jsou dlouhodobou nezaměstnaností nejvíce ohroženi lidé ve věkové skupině nad 50 let, následováni matkami s malými dětmi (po rodičovské dovolené), čerstvými absolventy škol a lidmi se zdravotním postižením. Udává se, že do kategorie „dlouhodobě nezaměstnaní“ spadají lidé již po 5 měsících bez práce, nicméně rámcově se uvádí doba od jednoho roku.

Co dělat, když se Vám nedaří dlouhodobě najít práci?
1.    Neztrácejte víru a optimismus a co nejdříve začněte pracovat sami na sobě! Choďte například pravidelně sportovat. Tím si nejen utužíte kondici a zdraví, ale zejména získáte návyky, které se Vám budou v zaměstnání hodit – vytrvalost, píli, cílevědomost a samozřejmě i pracovitost.

2.    Nezvykejte si na domácí pohodu a lenošení a začněte systematicky hledat práci, nepřestávejte procházet pracovní nabídky a reagovat na ně. Přistupujte k tomu tak, že to je nyní Vaše nové zaměstnání!

3.    Vypracujte si pečlivě plán činností pro následující dny. Každý den pravidelně sledujte aktuální pracovní nabídky.

4.    Volný čas vyplňte činností, která by Vám mohla v budoucnu napomoci k získání pracovní pozice. Zabývejte se např. studiem jazyků, trénujte psaní všemi deseti, učte se pracovat s kancelářskými programy, apod. Zkrátka a dobře se zabývejte vzděláváním ve všech směrech tak, aby Vás bavilo a zároveň Vám pomohlo k získání nového zaměstnání.

5.    Důkladně si promyslete, jakou práci byste rádi vykonávali. Zamyslete se nad tím, zda jste byli v dosavadním zaměstnání spokojeni nebo ve Vás dřímá zatím nevyužitá schopnost, kterou byste rádi světu ukázali.

6.    Udělejte si analýzu svých dovedností a podívejte se na sebe očima možného zaměstnavatele. Co můžete nabídnout?

7.    Vyhledávejte a přijímejte i krátkodobé brigády – při tvorbě životopisu bude vypadat lépe, když místo dlouhé doby bez zaměstnání uvedete brigádnické činnosti, případně i rekvalifikační kurzy nebo studium. Uvědomte si, že při pracovním pohovoru musíte být schopni zdůvodnit dlouhou dobu, kdy jste byli bez práce, což Vám rozhodně půjde lépe, když se rozhovoříte o aktivitách uvedených výše. Na zaměstnavatele tím uděláte rozhodně lepší dojem, než kdybyste řekli, že jste po celou dobu pouze seděli doma.

8.    Nezapomeňte si průběžně zjišťovat, jak si stojí Vaše profese na trhu práce, a posuďte reálné možnosti uplatnění. Rozhodně pak nemá smysl se bránit možnosti opustit stávající profesi a vrhnout se do zcela jiné oblasti práce, případně zkusit začít i samostatně podnikat.

9.    Důkladně se připravte na přijímací pohovor. Nezapomeňte si předem zjistit co nejvíce informací o zaměstnavateli, ale také o tom, jak přijímací pohovory probíhají, jak reagovat na předpokládané otázky, jak se v daný moment koncentrovat a podobně.  Při přijímacím pohovoru pak co nejlépe prezentujte své znalosti a schopnosti. Naučte se, jak se nejlépe „prodat“. Velice důležité je nezapomenout na vhodné oblečení, celkovou úpravu vzhledu a pozitivní naladění.

10.    Neostýchejte se zažádat o pomoc na úřadu práce, případně kontaktujte i jiné organizace zabývající se problematikou nezaměstnaných. Nezapomeňte vyladit svůj životopis a motivační dopis, aby na Vašeho potenciálního zaměstnavatele co nejlépe zapůsobily. Pokud nevíte, jak na to, zkuste kontaktovat profesionály, kteří Vám s tím rádi pomohou (např.: www.cvprofi.cz).

Přijít o zaměstnání rozhodně není záviděníhodná situace. Nicméně pokud se Vám to přihodí, nepřistupujte k tomu jako k tragédii, ale přijměte to jako novou výzvu a šanci změnit život k lepšímu! Zkrátka zůstávejte neustále aktivní!

Komentáře

Přidat komentář